Něco o Šumné

17. května 2006 v 14:16 |  Obec Šumná
Obec Šumná se nachází na křižovatce silnic z Vranovské Vsi do Lesné a Znojma,
do Vranova nad Dyjí a do Bítova. Leží obklopena lesy na okraji chráněné krajinné oblasti Národního parku Podyjí. Je východiskem do rekreační oblasti Vranovska a Bítovska. Ze Šumné vedou turistické cesty a stezky všemi směry.
Jihovýchodním směrem se dostaneme za necelou hodinu pochodu k rybníku a zřícenině hradu Šimberk. Dáme-li se na jih přes Lesnou a Čížov, přijdeme do nedalekého rakouského Hardeggu. Jihozápadně od Šumné nás turistické značky zavedou k Vranovské přehradě a samotného Vranova nad Dyjí. Směrem západním přes Štítary se dostaneme až do 15 km vzdáleného Bítova.
Historie
Dvůr Bažantnice a myslivna (nyní obytný dům č. 1 v Šumné) na pokraji obory byly jedinými obydlími uprostřed rozsáhlých lesů. Tehdejší držitel panství vranovského zemský advokát pražský Josef Hilgartner, rytíř z Lilienborna, dal r. 1798 vystavit malé rodinné domky na vykácené lesní trati, čímž byl dán základ naší obci Šumná. Podobně založil Josef Hilgartner von Lilienborn osadu i na druhé straně dvora Bažantnice, která dostala jméno po něm - Liliendorf (dnes Lesná).
Obec se rozkládá na okraji krásných lesů, proto dostala německé jméno
Schönwald - Češi říkali Šumvald.
V roce 1817 byly upravovány katastry a tehdy obec Šumvald přišla o svou samostatnost, katastrálně byla přidělena ke Štítarům. Obec Šumvald byla osamostatněna na jaře r. 1921, čímž začínají vlastní dějiny obce.
V roce 1949 dostala obec Šumvald české jméno Šumná.
Šumná je polské slovo a znamená "pěkná".
Pamětihodnosti:
zřícenina hradu Šimber
Zvonice postavena v letech 1874 - 1875
rybník Vlkov (Šimperák)